تری سدیم سیترات

تری سدیم سیترات

خرید به صورت گرمی
خرید ظرف پلمپ شده
استعلام

تری سدیم سیترات

دسته
نمک های فلزی
کد محصول
۲۵
برند
Merck
Grade
.for analysis EMSURE® ACS,ISO,Reag. Ph Eur
ظاهر
پودر
# CAS
۶۱۳۲-۰۴-۳
Catalogue Number
۱۰۶۴۴۸
تری سدیم سیترات ترکیبی شیمیایی با فرمول Na3C6H5O7 است که گاهی به صورت ساده سدیم سیترات نامیده می‌شود. اگرچه نام سدیم سیترات به هر سه نوع نمک اسید سیتریک مربوط می‌شود. شکل ظاهری این ترکیب پودری و یا بلورهای گرانوله سفیدرنگ است. این ماده به عنوان نمک طعم و مزه ترش دارد. باز ضعیفی است و برای ایجاد بافرهای بیولوژیکی پایدار لازم است. سدیم سیترات درآب قابل حل است اما در اتانول غیر قابل حل می‌باشد. این ماده غیرسمی و خنثی است و واکنش‌پذیری کمی دارد. سدیم سیترات در دمای محیط از نظر شیمیایی پایدار است. این ترکیب بسیار زیست تخریب‌پذیر است و می‌تواند آن را با پسماندها دفع کرد. سدیم سیترات به طور طبیعی در انواع توت و مرکبات وجود دارد.

تولید:

تری سدیم سیترات را می‌توان از خنثی کردن اسید سیتریک با کربنات سدیم یا هیدروکسید سدیم (با درجه خلوص بالا) و سپس تبلور آن تولید کرد.

کاربردها:

غذا: تری سدیم سیترات به عنوان افزودنی مجاز به مواد خوراکی برای بهبود عطر و طعم و افزایش مدت نگهداری استفاده می‌شود. عدد E این ترکیب E331 است. از این ماده برای طعم دادن به انواع مختلف نوشابه‌ها و نوشیدنی های انرژی‌زا افزوده می‌شود. بستنی، مربا، شیرینی، پودر شیر، پنیر فرآوری شده، نوشابه‌های گازدار و ... از دسته موادی هستند که سدیم سیترات به آن‌ها افزوده می‌شود.
سدیم سیترات را به عنوان امولسیفایر به هنگام تهیه پنیر استفاده می‌کنند. این ترکیب باعث می‌شود پنیر بدون چرب شدن، ذوب گردد.

بافر: سیترات سدیم به عنوان باز مزدوج برای اسید ضعیف، ماده بافرکننده برای تنظیم اسیدیته و مقاومت در برابر تغییرات pH به محلول ها افزوده می‌شود. سدیم سیترات به منظور کنترل اسیدیته در محصولات خاصی نظیر دسرهای ژلاتینی به کار می‌رود.

پزشکی: از سال1914 از سیترات سدیم به عنوان ماده ضد‌ انعقاد خون در زمان انتقال خون استفاده می‌شد؛ چون از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. در عفونت‌های دستگاه ادراری مثل التهاب مثانه برای تسکین درد از سدیم سیترات استفاده می‌شود. همین طور به عنوان ملین به صورت خوراکی مصرف می‌شود.

رسوب زدایی از دیگ‌های بخار: سیترات سدیم عامل مؤثر برای حذف رسوب کربنات از دیگ‌های بخار است. همچنین در پاک کردن رادیاتور خودروها نیز موثر می‌باشد.

امتیاز شما
نظر شما:

محصولات مشابه