آمونیوم کربنات

آمونیوم کربنات

خرید به صورت گرمی
خرید ظرف پلمپ شده
استعلام

آمونیوم کربنات

دسته
نمک های فلزی
کد محصول
۲۴
برند
Merck
نام های دیگر
salt of hartshorn
Grade
.for analysis EMSURE® ACS,Reag. Ph Eur
فرمول شیمیایی
NH۴)۲CO۳)
لینک به شرکت سازنده
http://www.merckmillipore.com/INTL/en/product/Ammonium-carbonate,MDA_CHEM-۱۵۹۵۰۴
ظاهر
پودر
# CAS
 ۱۰۳۶۱-۲۹-۲
نام انگلیسی
Ammonium carbonate
Catalogue Number
۱۵۹۵۰۴ 
آمونیوم کربنات نمکی با فرمول شیمیایی NH4)2CO3) است. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید است. از آنجایی که این ترکیب به آسانی تحت گرمایش به آمونیاک و دی‌اکسید کربن تبدیل می‌شود، پس به عنوان ماده عمل آورنده (ور آورنده) یا نمک بودار از آن استفاده می‌شود. این ترکیب را قبلاً نمک هارتشورن می‌نامیدند.

تولید:

آمونیوم کربنات توسط اختلاط دی‌اکسید کربن و آمونیاک آبی تولید می‌شود. حدود 7000 تن در سال میزان تولید این ماده در سال 1997 بوده است.
تجزیه:
آمونیوم کربنات در دما و فشار استاندارد تجزیه می‌شود. بنابرایت هر نمونه خالص از آمونیوم کربنات بسیار سریع به مخلوطی شامل محصولات جانبی مختلف تبدیل می‌شود. آمونیوم کربنات خود به خود به آمونیوم بی‌کربنات و آمونیاک تجزیه می‌شود.

کاربردها:

آمونیوم کربنات به عنوان ماده عمل آورنده (ور آورنده) در دستورهای آشپزی سنتی به خصوص در اروپای شمالیو اسکاندیناوی به کار می‌رود. همچنین این ترکیب برای تنظیم میزان اسیدیته به کار می‌رود و دارای عدد E برابر با E503 است. این ترکیب را می‌توان جانشین بیکینگ پودر کرد، اما در مزه و بافت محصول نهایی تأثیر دارد.
آمونیوم کربنات جزء اصلی در نمک‌های بودار است، اگرچه مقیاس تجاری تولید آن کم است. شربت‌های سرفه امروزه در کانادا دارای آمونیوم کربنات است که به بهبود علائم مربوط به برونشیت کمک می‌کند. همچنین این ماده در محصولات تنباکوی بدون‌دود نیز یافت می‌شود. همچنین در ساخت مواد تمیزکننده لنزهای دوربین مثل "تمیز‌کننده لنز Kodak" استفاده می‌شود.


امتیاز شما
نظر شما:

محصولات مشابه