نیترات مس

نیترات مس

خرید به صورت گرمی
خرید ظرف پلمپ شده
استعلام

نیترات مس

دسته
نمک های فلزی
کد محصول
۱۵
برند
Merck
نام انگلیسی
Copper(II) nitrate trihydrate
فرمول شیمیایی
Cu(NO۳)۲.۳H۲O
Grade
for analysis EMSURE®
جرم مولکولی (g/mol)
۲۴۱/۶۰
نقطه ذوب (oC)
۱۱۴
چگالی (g/cm۳)
۲/۰۵ (۲۰oC)
ظاهر
پودر
# CAS
۱۰۰۳۱-۴۳-۳
Catalogue Number
۱۰۲۷۵۳
لینک به شرکت سازنده
http://www.merckmillipore.com/INTL/en/product/Copper(II)-nitrate-trihydrate,MDA_CHEM-۱۰۲۷۵۳
نام های دیگر
Copper dinitrate trihydrate
نیترات مس (II) یک ترکیب شیمیایی معدنی با شناسه پاب‌کم ۱۸۶۱۶ است. شکل ظاهری این ترکیب، کریستال‌های جامد آبی است. نیترات مس بی‌آب کریستا‌های آبی- سبز پررنگ ایجاد می‌کند و در خلاء در دمای 150 تا 200oC تصعید می‌شود. معمولاً نیترات مس در پنج حالت مختلف هیدراته می‌شود که معمول‌ترین آنها سه آبه و شش آبه است. این مواد در حالت تجاری و آزمایشگاهی استفاده می‌شوند.

سنتز و واکنش‌های نیترات مس:

نیترات مس آب‌دار از آب‌دار کردن نیترات مس بی‌آب یا توسط فرآوری فلز مس با محلول آبی نیترات نقره یا اسید نیتریک غلیظ تهیه می‌شود.
نیترات مس بی‌آب وقتی فلز مس با N2O4 واکنش می‌دهد، تشکیل می‌شود:

آب‌زدایی فرم‌های مختلف آب‌دار نیترات مس توسط حرارت‌دهی منجر به تولید اکسید می‌شود و نه Cu(NO3)2. در 80oC حالات نیترات مس آب‌دار به Cu2(NO3)(OH)3 تبدیل می‌شود که در 180oC به CuO تبدیل می‌شود. با استفاده از این واکنش‌پذیری، می‌توان از نیترات مس برای تولید اسید نیتریک استفاده کرد. این روش شبیه مرحله آخر در فرایند استوالد است:

ساختار:

پنج حالت آب‌دار برای نیترات مس گزارش شده است: تک‌آبه Cu(NO3)2.H2O، یک و نیم آبه Cu(NO3)2.1.5H2O، دو و نیم‌آبه Cu(NO3)2.2.5H2O، سه‌آبه Cu(NO3)2.3H2O و شش‌آبه Cu(NO3)2.6H2O. حالت شش‌آبه بسیار جالب است، چون فواصل Cu-O همگی برابر هستند.

کاربردها:

نیترات مس (II) کاربردهای مختلفی دارد؛ مهم‌ترین آنها تبدیل آن به اکسید مس (II) است که به عنوان کاتالیست در فرایندهای مختلفی در شیمی آلی استفاده می‌شود. محلول‌های آن برای در منسوجات و همچنین صیقل‌کاری سایر فلزات استفاده می‌شود. نیترات مس گاهی در برخی از آتش‌بازی‌ها نیز استفاده می‌شود. در آزمایشگاه‌های مدارس برای واکنش‌های پیل‌های ولتایی کاربرد دارد.
نیترات مس در ترکیب با استیک انیدرید یک واکنشگر مؤثر برای نیتراته کردن ترکیبات آلی است که تحت عنوان Menke conditions معروف است که به افتخار شیمی‌دان هلندی نام‌گذاری شد که کشف کرد که نیترات فلزات واکنشگر مؤثر برای نیتراته کردن هستند.
نیترات مس آب‌دار بر روی خاک‌رس جذب‌سطحی می‌شود و Claycop ایجاد می‌کند که این خاک‌رس آبی‌رنگ حاصله به عنوان دوغاب مثلاً در اکسیداسیون تیول‌ها به دی‌سولفید‌ها استفاده می‌شود. Claycop همچنین برای تبدیل دی‌تیواستال‌ها به کربونیل‌ها نیز استفاده می‌شود.
امتیاز شما
نظر شما:

محصولات مشابه