سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم

خرید به صورت گرمی
خرید ظرف پلمپ شده
استعلام

سولفات پتاسیم

دسته
نمک های فلزی
کد محصول
۱۳
برند
Merck
جرم مولکولی (g/mol)
۱۷۴/۲۶
نقطه ذوب (oC)
۱۰۶۹°
ظاهر
پودر
چگالی (g/cm۳)
۲/۶۶ (۲۰oC)
# CAS
۷۷۷۸-۸۰-۵
Catalogue Number
۱۰۵۱۵۳
لینک به شرکت سازنده
http://www.merckmillipore.com/INTL/en/product/Potassium-sulfate,MDA_CHEM-۱۰۵۱۵۳
Grade
.for analysis EMSURE® ACS,ISO,Reag. Ph Eur
فرمول شیمیایی
K۲SO۴
نام انگلیسی
Potassium sulfate
نام های دیگر
Potassium pyrosulfate
سولفات پتاسیم (Potassium sulfate) با فرمول شیمیایی K2SO4 جامد کریستالی سفید رنگ و غیرقابل اشتعالی است که محلول در آب است. این ترکیب شیمیایی معمولاً در کودهای کشاورزی کاربرد دارد که هم پتاسیم و هم گوگرد مورد نیاز را تأمین می‌کند. شناسه پاب‌کم سولفات پتاسیم ۲۴۵۰۷ است.

تاریخچه:

این ترکیب شیمیایی برای اولین بار در قرن 14 میلادی شناسایی شد و در قرن 17 تحت عنوان arcanuni یاsal duplicatum نام‌گذاری گردید که ترکیبی از نمک اسیدی و نمک قلیایی بود.

منابع طبیعی:

شکل معدنی سولفات پتاسیم، Arcanite، نسبتاً کمیاب است. کانی‌ها منبع طبیعی سولفات پتاسیم هستند. مثلا پتاسیم سولفات را می‌توان از کانی (Kainite (MgSO4.KCl.H2O جدا نمود، چون نمک مربوطه حلالیت کمتری در آب دارد. یا برای تولید سولفات پتاسیم می‌‌توان کانی (Kieserite (MgSO4.H2O را با محلول کلرید پتاسیم مخلوط کرد.

تولید:

در سال 1985 حدود 1/5 میلیون تن سولفات پتاسیم تولید شد که عموماً از طریق واکنش کلرید پتاسیم با اسید سولفوریک بود. این واکنش در کوره‌هایی با نام Mannheim انجام می‌شود.

فرایند Hargreaves با استفاده از دی‌اکسید گوگرد، اکسیژن و آب و کلرید پتاسیم به عنوان مواد اولیه برای تولید سولفات پتاسیم استفاده می‌کند.

ساختار و خواص:

برای سولفات پتاسیم شکل کریستالی شناخته شده است. فرم معمول آن بتا K2SO4 ارتورومبیک (راست‌لوزی) می‌باشد، اما در دمای بالای 583oC به آلفا K2SO4 تبدیل می‌شود. این ساختارها پیچیده هستند، هرچند سولفات می‌تواند هندسه چهاروجهی معمول نیز داشته باشد.
این ترکیب شیمیایی برخلاف سولفات سدیم تشکیل هیدرات نمی‌دهد. نمک به صورت دو هرم شش وجهی بلورینه میشود که تحت عنوان رومبیک طبقه‌بندی می‌گردد. این مواد شفاف و بسیار سخت هستند و طعم شور و تلخی دارند. این نمک محلول در آب است ولی در محلول‌های هیدروکسید پتاسیم یا اتانول خالص نامحلول‌ است.

کاربرد:

مهم‌ترین و رایج‌ترین کاربرد سولفات پتاسیم در کودها می‌باشد. K2SO4 به دلیل نداشتن کلر ممکن است برای بعضی محصولات کشاورزی مضر باشند. اما سولفات پتاسیم برای برخی میوه‌ها و سبزیجات و تنباکو به عنوان کود مناسب است.
این نمک به صورت خام گاهی در ساخت شیشه نیز کاربرد دارد. همچنین سولفات پتاسیم در sodablasting استفاده می‌شود چون ساختارش سخت است و انحلال‌پذیری در آب دارد.

واکنش‌ها:

اسیدی کردن: سولفات هیدروژن پتاسیم (پتاسیم بی‌سولفات)، KHSO4، به آسانی از واکنش K2SO4 با اسید سولفوریک تولید می‌شود.
احیا: سولفات پتاسیم در دماهای بالا، به سولفید پتاسیم احیا می‌شود.
امتیاز شما
نظر شما:

محصولات مشابه