پیگیری سفارش
جهت پیگیری سفارش خود , لطفا کد پیگیری را وارد نماییید


حذف سیلیکا از آب مورد استفاده در نیروگاه

طبق گفته پژوهشگران امریکایی، با استفاده از غشای جدیدی که قابلیت حذف سیلیکا را دارد، می توان آب برج خنک کننده را بیش از ده بار مورد استفاده قرار داد و به چرخه بازگرداند.
تنها در امریکا، نیروگاهها روزانه در حدود 2/3 تریلیون لیتر آب تازه مصرف می کنند که بیش از نصف مصرف ملی است. گرچه نیروگاهها آب را به چرخه مصرف بازمی گردانند اما تعداد دفعات استفاده مجدد به علت افزوده شدن سیلیکا در هر چرخه مصرف محدود است. این افزایش می تواند در عملکرد خلل ایجاد کند. در عین حال روش های کنونی حذف سیلیکا تا دو برابر بیشتر از بکارگیری آب تازه هزینه بر می دارد.
Tina Nenoff شیمیدانی از Sandia National Laboratories می گوید: با انباشته شدن سیلیکا، مشکلاتی از قبیل انتقال حرارت، انسداد مجراها و خوردگی بروز می کنند. بنابراین در پروژه ما بر یافتن فرایندی به صرفه از لحاظ انرژی و هزینه تمرکز شد تا به هدف حذف سیلیکا دست یافت.
Nenoff و همکارانش دریافتند که هیدروتالسیت، ماده ای لایه ای متشکل از آلومینیوم هیدروکسید، می تواند 90 درصد از سیلیکای انباشته شده در آب بازگشتی را حذف کند. به علاوه از خود فیلتر نیز می توان پنج بار یا حتی بیشتر استفاده کرد.
این تیم پژوهشی در نظر دارند کارایی این ماده را به بیش از ده چرخه افزایش دهند.

یک شنبه 30 مهر 1396 - 23:31:10